اصول رمان نویسی و نحوه نوشتن رمان از زبان شادی منعم

[ad_1]

نحوه نوشتن رمان

برای فرا گرفتن آموزش نویسندگی لازم نیست به دنبال کتاب آموزش نویسندگی بگردید ، فقط مقالات کارگاه آموزش نویسندگی تک سایت رو دنبال کنید . امروز آموزش نویسندگی از زبان شادی منعم (نویسنده) برای شما آماده کردیم . نکات نویسندگی را فرابگیرید.

چگونه بنویسیم؟ این سوالی است که این روزها برخی از مخاطبان با دیدنم می پرسند و حالا خوشحالم فرصتی پیش آمده تا تجربه هایم را به صورت خلاصه با شما در میان بگذارم.
نوشتن موضوع تازه ای در زندگی ما نیست. از همان دوران کودکی، از همان کلاس اول با این امر درگیریم. حروف را می شناسیم کلمه ها را یاد می گیریم و جمله ها را می سازیم و می خوانیم. زمنی که هم خواندن و نوشتن را خوب یاد گرفتیم درس انشا هم به دیگر درس ها اضافه می شود و همین سرآغاز ماجراست. به نظر من نوشتن امری ذاتی است که می توان با کسب مهارت آن را پرورش داد.

شاید اگر نگاهی به دوران مدرسه بیاندازیم متوجه شویم که این هنر در وجود ما به ودیعه گذاشته شده یا نه و اگر علاقه به نوشتن درون ما هست و از چیدن کلمات کنار هم لذت می بریم پس اولین مرحله را رد کرده ایم. اما تنها استعداد و علاقه کافی نیست و در کنار آن باید از تکنیک ها و قوانین این کار هم آگاه بود. لازمه خوب نوشتن، خوب خواندن است. شما باید قبل از هر چیز یک خواننده حرفه ای باشید.

باید خوب بخوانید، با انواع سبک ها آشنا شود و در زمینه مورد علاقه خود تحقیق کند. نویسنده ها را بشناسید، کارهایشان را مطالعه و نقاط ضعف و قدرتشان را به خاطر بسپارید. در صورت امکان به کلاس های نویسندگی مراجعه و یا کتاب های آموزش نویسندگی را مطالعه کنید و سپس قلم را به دست بگیرد.

باید بدانید که قرار نیست اولین اثر شما الزاما اثری فوق الاده باشد و بلافاصله به چاپ برسد. نوشتن کتاب را که تمام کردید، آن را برای کسانی که در این زمینه فعالیت دارند و یا کتاب خوان حرفه ای هستند بفرستید تا نوشته هایتان را نقد کنند.

در مقابل نقدها جبهه نگیرد بلکه از آن استقبال کنید. نقاط ضعف خود را قوت ببخشید. حتی اگر نیاز است نگارش کتاب را از نوع شروع کنید. دوباره و سه باره بنویسید و نا امید نشوید.
قلم خود را روز به روز تقویت کنید. این شاید مهمترین اصل است. قلم هرکس متفاوت و نشات گرفته از همان بخش ذاتی کار است اما می توان آن را تقویت کرد. فراموش نکنید نوشتن یک داستان بلند یا رمان با خاطره گویی تفاوت بسیار دارد.

شاید نوشتن خاطره در ابتدا و برای شروع مفید باشد اما باید توجه داشته باشید که این دو موضوع کاملا متفاوت از هم هستند. وقتی که مطمئن شدید خوب نوشتن را یاد گرفته اید و در حقیقت قلم شما به حدی رسیده است که بتواند مخاطب را با خود همراه کند باید به دومین اصل در این کار بپردازید .

سوژه مناسب و جدید قبول دارم که پیدا کردن سوژه جدید، کار سختی است. اما با کمی تحقیق می توان نتایج خوبی به دست آورد. برای من به شخصه پختگی و جذابیت قلم همیشه از سوژه مهم تر بوده است.

شاید سوژه ای عالی با پرداخت نامناسب با شکست مواجه شود و یا برعکس سوژه ای به نسبت تکراری با دید و قلمی متفاوت خواننده را با خود همراه کند. و آخرین توصیه … دوستان عزیزم در رویا زندگی نکنید! شخصیت هایی که شما به آن ها جان می دهید باید از دل همین اجتماع باشند، باید عواطف و احساسات مخاطب را درگیر و حس همذات پنداری او را بیدار کنند.

نویسندگی تلفیقی از قرار گرفتن چندین المان ریز درشت کنار هم است که باید به قدری در آن مهارت پیدا کنید که از جایی به بعد، نوشتن برایتان چون نفس کشیدن آسان، حیاتی و زیبا باشد.
پس نوقلمان عزیز و دوستانی که به تازگی تصمیم گرفته اید قدم در این راه بگذارید، قبل از هر کاری خوب بخوانید و بخوانید و بخوانید.

کتاب آموزش رمان نویسی


نحوه نوشتن رمان

سایت رمان نویسی

کتاب آموزش رمان نویسی

 

[ad_2]

لینک منبع

دسته‌هادسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *